This page printed from:
panoptic.com/rking/Arithmetic+Reasoning+Test+Improvement
For Our King, Only
Recent Changes
/
Heat
/
Syntax
/
History
Arithmetic Reasoning Test Improvement
!! Peterson's Test #2 # converting fraction to decimal; multiplying decimals - "If a recipe for a cake calls for 2 1/2 cups of flour, and Mary wishes to make three cakes, she must use how many cups of flour?" # packing; common sense reasoning - "The toll on the Prospect Street Bridge is $1.00 for car and driver and $.75 for each additional passenger. How many people were riding in a car for which the toll was $3.25?" # time calculation - "Yesterday morning, Janette got up at 7:42 A.M. and went to bed at 10:10 P.M. How much time went by between her getting up and going to bed?" # calculating discount - "A woman wins a contest prize of $1,000. If 20 percent of the prize is withheld for taxes, the amount the woman actually receives is" # money math - "A change machine dispensed 25 quarters, 12 dimes, 15 nickels, and 50 pennies. What is the total value of the change dispensed?" # cross-multiply (with 1) - "A box of 24 nectarines costs $6.00. How much does each nectarine cost?" (good example of with-1, also reverse-plugging and multiply-is-easier-than-divide) # calculate percent; simple interest - "A company borrows $10,000 from a bank at an annual rate of 8 percent. How much interest will the company owe after one year?" # avoid confusion; convert units; reduce fractions - "A case of water bottles consists of 4 dozen bottles. If 7 basketball players each drank 6 bottles of water, what part of a dozen was left?" # geometry (calculate perimeter) - "The side of a square is 20 cm. Find its perimeter." # multiply; common sense - "Fifteen books with widths of 2 cm each can be arranged on a shelf with no room left over. Find the length of the shelf." # calculate profit; avoid confusion; money math - "If a muffin is bought at $1.00 and resold at $1.20, find the profit made on 12 dozen muffins." # convert units (tons to pounds) - "The weight of the load carried by a truck is 15.26 tons. What is the weight of the load in pounds?" # cross-multiply - "A cake requires two ingredients in the ratio 2:3. If the requirement of the first ingredient is 20 ounces, find the requirement of the second ingredient in ounces." # geometry (calculate volume) - "Find the volume of a rectangular solid that is 12 meters long, 9 meters wide, and 8 meters high." # cross-multiply - "In a town, 30% of the members of the population are school-going children. If the number of school-going children is 4,500, find the population of the town." # calculate percentage - "The local government decides to spend 10% of the budget on education, 30% on healthcare, 20% on municipal facilities, and the remaining money on public transport. If the total budget is $100,000, find the amount spent on public transportation." # calculate perimeter; money math - "If fencing costs $9.00 per yard, what would be the total cost of the fencing needed to enclose a rectangular area that measures 46 feet by 34 feet?" # d=rt formula - "Riding a bike to school takes 25 minutes. Coming home only takes 20 minutes. If the trip to school is 3 miles long, what is the average speed, in miles per hour, for the whole trip?" # cross-multiply; avoid confusion (add $15 to the 80%) - "If a discount of 20% off the marked price of a jacket saves a man $15, how much did he pay for the jacket?" # cross-multiply - "A graph shows a company's progress toward a sales goal. If 2 inches on the graph represents $10,000 in sales, how much does 19 inches represent in sales?" # calculate percentage - "Jeanette's salary was increased from $24,000 to $26,000. The percent increase was most nearly" # algebra - "Judy is three times her daughter's age. If the difference between their ages is 30, how old is the daughter?" # work formula - "Pipe M can fill a tank in 36 hours, and pipe N can fill it in a certain time. If both pipes are opened simultaneously, the tank gets filled in 24 hours. Find the time it takes pipe N alone to fill the tank." # simple interest - "A principal of $500, kept at a 4% annual rate of interest, earns $40 as interest. Find the number of years for which the principal was kept." # geometry; algebra; reasoning - "A farmer owns two rectangular fields. The length of the larger field is twice the length of the smaller field, and the width of the larger field is four times the width of the smaller field. If the smaller field has an area of 1 acre, what is the area of the larger field?" # money math - "Pencils are bought at 35 cents per dozen. If every lot of 3 pencils is sold for 10 cents, find the total profit on 5.5 dozen pencils." # divide decimal; ratio/reduce fraction - "The price of a candy bar is $1.00. The price of a pack of a dozen of the same candy bars is $9.60. What is the ratio of the amount saved in buying a dozen pack to the amount spent in buying 12 candy bars individually?" # reasoning; reduce fraction - "In a group of 15 students, 7 can speak Spanish, 8 can speak French, and 3 can speak neither of the two languages. What fraction of the group can speak both French and Spanish?" # cross-multiply; convert units - "If 48 feet are represented by 12 inches on a scale drawing, how many feet are represented by 1/4 inch on the drawing?" # reasoning; work formula - "If four women can wallpaper 2 rooms in 1 day, how many women, working at the same uniform rate, can wallpaper 12 rooms in 2 days?"
Password
Summary of changes
Erase cookies
/
Syntax
/
History
Last changed: 2011/04/28 15:19